Тисніть тут, для зручної навігації

Військова інструкція Starlink

Ми зібрали інформацію для використання Starlink військовими. Якщо є бажання оновити або доповнити інформацію напишіть нам на пошту hello@linker.in.ua

Важливо правильно розмістити термінал у польових умовах так, щоб:

  • Забезпечити маскимальний та відкритий кут на небо. Без перешкод проходженню сигналу у вигляді дерев, кущів, будов, столбів, ...
  • Заглибити для мінімальної висоти над поверхнею землі (але не забувай про попередній пункт) щоб захистити від осколків та пострілів. Або захистити інакше (навал грунту, камені, мішки з піском, ...)
  • Захистити дріт від пошкодження прикопавши його в землю чи прикривши чимось малопомітним
  • Закрити яму та АФР сіткою, не забувши про маскувальну прив'язку до місцевості (колір, форми, кути, лінії, ...)
  • Захистити яму та сітку від тварин (та не тільки) не привертаючою увагу але адекватною огорожею. Краще з елементами, котрі можуть бути видимі вам самим вночі. При цьому важливо врахувати всі попередні пункти
  • Уникайте розміщення вімкнутого терміналу ближче ніж на 5 км від вірогідної позиції ворога.

Таким чином захищений термінал може бути геть непомітний в зеленці, ні для спостережника, ні для дрона чи авіації. Маскувальна сітка за звичай не створює значних перешкод сигналу, як що в ній нема токопровідних армуючих елементів.

Що до "яж її бачу в тепловізор як новорічну ялинку!" - звичайна відстань чіткої ідентифікації предмета в тепловізор рідко перевищує 1 км. Сам термінал навряд чи буде в вас далі ніж 30 метрів від іншого обладнання та людей, котрих і у ТВ, і у оптику, видно набагато краще. Тобто на таке питаю завжди - Що в вас робить термінал Starlink на позиції, де ворог непомічений підходить на 1 км.?

Перефразую - як що термінал Starlink це єдиний демаскуючий елемент на вашій позиції, то вам краще всього його повернути для використання за призначенням туди, де ви його взяли. Бо а ні вам він не потрібен, а ні ви йому. Є ще й інші засоби зв'язку.

Життєво важливо врахувати, що на рівному польовому терені відстані можливої визначення положення WiFi може складати навііть 5 км. Отже як що ви налаштували ваш WiFi без розуміння, не міняли назву мережі чи взагалі не перейшли на використання без WiFi - саме ваша WiFi мережа несе більше небезпеки для позиції, ніж режим плавлення снігу чи щось інше у терміналі Starlink.

Джерело інформації: Народний Starlink

Поради та рекомендації що до WiFi на лінії зіткнення та поблизу неї, у т.ч. при використанні терміналів Starlink:

Якщо ви собі задавали питання:
  • Чому не варто використовувати WiFi "на нулі" (та й не тільки)?
  • Чи правда, що "по терміналам Starlink прилітає"?
  • Чому не варто "роздавати інтернет" із мого смартфону на ВОП?
Та подібне…
  • Або - Трішки про WiFi та засоби РЕР ворога.

Сучасні технології дозволяють досить точно виявити місцезнаходження ввімкнутого смартфона, лежачого на поверхні Марса з Землі. Питання лише в наявності потрібного обладнання та фахівців. Ми воюємо в Україні з ворогом, котрий знаходиться суттєво ближче. І одна з типових неусвідомлених проблем - виявлення положення будь яких випромінювачів WiFi засобами РЕР ворога.

Фахівці вже тут почнуть казати "Bluetooth теж" чи "Та що завгодно виявити можна", та будуть праві. Але я хочу наразі пояснити лише правила бойової гігієни відносно WiFi. Бо ця проблема наразі стоїть гостріше всього.
Випромінювачем WiFi сигналу може бути не лише WiFi Access Point (точка доступу) або WiFi router (роутер), але ваш ПК, смартфон, розумний годинник, БПЛА, пульт БПЛА, розумна (та не дуже) колонка та й інші пристрої. Деякі з них дозволяють гарантовано вимкнути радіомодуль. Деякі - ні.

Як що вам хтось каже "Та WiFi ж не видно далі 300 метрів! Відійди далі та перевірь, що не можеш підключитись!" - це значить, що цей "радник" не знає нічого про те, про що ви зараз читаєте. Є велика різниця між встановленням з'єднання по WiFi та виявлення випромінювача.

Дійсно, як що говорити про встановлення з'єднання, то дистанція може бути дуже невеликою. Особливо коли потужність клієнта невелика - тоді виникає ситуація, коли парний пристрій "чує" сигнал, але не може "докричатись" до приймача точки доступу. Але це геть не означає, що сигнал випромінювача не можливо "почути" на знаааачно більшій дистанції… І ворожі фахівці РЕР це знають теж…
Стандарти технологій WiFi пройшли певну еволюцію. І хтось може сказати, що сучасні 802.11 ac/ax чи навіть 802.11 n мають дуже малу потужність, а їх сигнали на частоті 2.4 ГГц а тим більш 5 ГГц затухають дуже швидко на невеликій відстані. Це не зовсім так. Більшість звичайних БПЛА теж працюють по WiFi цих стандартів. І вони можуть літати на досить велику відстань в умовах прямої видимості між антеною пульта та антеною БПЛА.

Але багато хто не знає, що переважна більшість WiFi модулів в сучасних пристроях має забудовану підтримку старших стандартів 802.11 a/b/g, котрі передбачають суттєво більшу потужність випромінювання, і активують ці режими автоматично. Тоді можна впевнено казати, що за допомогою БПЛА із спеціальним обладнанням РЕР (а це не лише Орлани) виявити ваш активний WiFi роутер наприклад на тому ж ВОП чи у штабі частини, на відстані 10+ км з повітря - не така вже й тяжка задачка.
Простий приклад - виявити положення незамінного наразі для нас терміналу супутникового зв'язку Starlink з поверхні землі практично не можливо з дистанції понад 1 км (наявності РЕР обладнання БПЛА для цього в ворога ще досі не виявлено). Але неприхований "під землю" WiFi роутер, котрий працює за звичай в комплекті з терміналом, виявити можна й на дистанції 10 км спеціально обладнаним БПЛА та на ситуаційно меншій відстані з поверхні землі. (Це одна з причин, чому більшість фахівців надає перевагу круглим терміналам V1 - є можливість працювати без WiFi.)
Для виявлення позиції ворожим фахівцям РЕР буває навіть не потрібен БПЛА - достатньо мати декілька направлених антен на щоглах, щоб визначити 2 чи більше азимути на твій випромінювач. Далі вже чиста та нескладна математика.
Чи можна цьому запобігти - насправді ні, нажаль… Хіба що відмовитись від WiFi взагалі. Але як мінімум можна мінімізувати ці ризики. Тобто зменшити вірогідність та доступну дистанцію виявлення ваших WiFi мереж. Давай подивимось що для цього потрібно робити та контролювати:

Правило №1 - контролюй свої пристрої та вивчи як вимикати все те, що не можеш контролювати інакше. Всі у підрозділі мають знати як вимкнути смартфон чи смарт-годинник (чи хоча б перевести його в режим польоту). Вивчи які пристрої на позиції мають некерований WiFi модуль та як їх вимикати повністю при потребі.

Правило №2 - "Все що можеш - ховай під землю". Знайди такі місця для розміщення твоїх роутерів, точок доступу та інших випромінювачів WiFi, котрі мусиш використовувати, щоб мінімізувати можливість прийняття їх сигналів в повітрі (конус) та на рівні землі поруч. Землянка, обладнана ниша в окопі, підлога будинку, а то й підвал. Зроби так, щоб з'єднання можна було встановити лише безпосередньо поруч. Земля - найкращій екран для випромінювання. Як що можеш використовувати Ethernet підключення по кабелю замість WiFi - ще краще.

Правило №3 - При першій можливості контролюй за допомогою фахівців що може бути "видно" засобами РЕР в тебе на позиції. Як що такої можливості нема, то хоча б простими WiFi сканерами для смартфона чи ПК. Навіть як що хтось ввімкнув режим "скритої мережі" (Hidden SSID) - це ніяк не зменшує ризик виявлення ворожою РЕР.
Далі навожу прості поради що до правил "WiFi гігієни" для позиції/підрозділу. Визнач що все з цього ти зданий впровадити на позиціях та донеси правила до всіх у підрозділі. Інколи може вистачити щоб хтось забув вимкнути роздачу інтернет по WiFi на смартфоні, щоб "спалити" позицію спостереження та т.п.. Додатково проконсультуватись можеш у відповідних фахівців (зв'язок, РЕР) твоєї частини.
- Час/графік та правила ввімкнення/вимкнення WiFi пристроїв.
- Правила розміщення WiFi пристроїв - наприклад розміщення роутера подалі від бойової техніки, та інші.
- Правило "правильної назви мережі". Тобто WiFi мережа має мати таку назву (SSID), котра не містить пов'язаних із бойовою роботою слів - ZSU, KSP, VOP, HQ, STARLINK, POST та подібнних, включаючи позивні, номери підрозділу/частини та т.д.. Краще всього вибирай суто цивільні та нейтральні назви, чужі імена та т.п..
- Завжди, завжди, завжди використовуй для своїх WiFi мереж складний та достатньо довгий гасло/пароль/ключ. Тобто це ланцюжок восьми чи більше символів, серед яких обов'язково будуть:
○ Маленькі літери (a-z)
○ Великі літери (A-Z)
○ Цифри (0-9)
○ Спец.символи (неальфанумеричні символи - #,$,@,_ та інші)
Цим ти суттєво ускладниш можливість підбору паролю. А щоб не забути новий пароль, придумай собі для цього паролю слово, у написанні котрого ти точно будеш знати які символи будуть великими, які маленькими, а які букви заміниш на які спец.символи. Саме слово (без адаптації, просто на згадку) можеш навіть десь записати собі, наприклад кирилицею. Але краще пам'ятати і не писати )
- Правило перейменування WiFi мереж - міняй назву мережі (SSID) та пароль так часто, як того вимагає ситуація. Наприклад при переїзді, чи раз на тиждень, чи при будь якій підозрі. Головне - ніколи не залишай один й той самий пароль/ключ/гасло.
- Є ще окремі поради що до параметрів безпеки та шифрування вашої WiFi мережі. Ця тема потребує окремого посту. Наразі лише пораджу використовувати найпотужніші технології шифрування та авторизації з тих, котрі підтримуються вашим обладнанням та вашими WiFi клієнтами.

Ще раз автор підкреслює - як що ви використовуєте термінал Starlink з рідним WiFi роутером - перечитайте все вище ще раз, та дайте перечитати командиру. Ваше життя того варто. Авжеж?

Чистого українського неба нам всім!
Автор: Володимир Степанець
Джерело інформації: Народний Starlink

Чи можливо зробити мій термінал Starlink невразливим до засобів РЕБ?

Починаючи з версії мобільного додатку Starlink 2023.12.2 кожен користувач терміналу Starlink (із відповідно останньою версією прошивки 8cd5bb78-2b4d-46d4-95e0-a4cda85b39e0.uterm.release від 4/30/2023 або новішою) може зробити свій термінал невразливим для GPS spoofing або jamming.
Для цього потрібно лише увімкнути режим “Use Starlink Positioning Exclusively” в розділі Settings -> Advanced -> Debug data, тим самим активувавши режим ігнорування системою терміналу сигналів власного GPS приймача.
Важливо знати наступне:

  • Режим “Use Starlink Positioning Exclusively” буде вимикатись при перезавантаженні терміналу (reboot) або вимиканні та вмиканні живлення

  • Цей режим можна використовувати виключно при стаціонарній позиції терміналу. Тобто коли він абсолютно не рухомий. Будь яке переміщення терміналу, або спроба активації режиму під час руху, призведуть до втрати зв’язку!!!

  • Активувати режим потрібно лише після того, як з’явився повноцінний зв’язок із супутниками та самою мережею Starlink. Передчасне активування може призвести до довгої затримки встановлення з’єднання

Чи потрібно після активації цього режиму екранувати термінал додатково чи копати яму?

Ні, із активацією режиму “Use Starlink Positioning Exclusively” ця потреба зникає. Але не зникає потреба захищати термінал від фізичних пошкоджень, як і не зникає потреба в маскуванні.

Джерело інформації: Народний Starlink

Простий метод захисту кабелю Starlink від мишей та дрібних пошкоджень.
Курс застосування супутникового зв'язку Starlink

Структура курсу:
✓ Модуль 1 - Що таке Starlink?
✓ Модуль 2 - Термінали Starlink
✓ Модуль 3 - Живлення терміналів Starlink
✓ Модуль 4 - Розгортання та згортання терміналів Starlink
✓ Модуль 5 - Управління терміналом та налаштування
✓ Модуль 6 - Безпека використання терміналів Starlink
✓ Модуль 7 - Діагностика та вирішення проблем
✓ Модуль 8 - Starlink в мережевих інфраструктурах